Görme duyusu, duyma duyusuna oranla daha akılda kalıcı öğrenme sağlar. Ancak duyulan sesin kalitesi, öğrenmeyi etkileyen önemli faktörlerin başında yer almaktadır. Algıda, görmek kadar duymak da mutlaka önemlidir. Ancak her ikisinin bir arada olduğu durumlarda öğrenmenin en üst düzeylerde yürüdüğünü görebiliriz. Duyularımızı kullanarak algılarımızı güçlendirmek veya tembelleştirmek de mümkündür tabii ki. İnsanlar kendilerini ne denli zorlarlarsa bilinç düzeyleri de o derece artar. Bu nedenle yalnızca duyma duyusunu kullanarak algımızı son seviyeye çıkartmak, bilinç düzeyimizi yükseltmek ve geliştirmek açısından oldukça faydalı olacaktır. Bunu gerçekleştirmenin en güzel yolu da bir şeyleri dinlemektir. Dinlediğimiz şeyler, gördüğümüz şeylere oranla bizi biraz daha zorlayacaktır ve bu zorlanma algıyı kuvvetlendirecek, genel olarak hayatımızda daha başarılı olmamızı sağlayacaktır.

radyo-haber-seslendirme-2

Duyma duyumuzu kullanarak kendimizi geliştirmek için radyo dinleyebiliriz. Ancak radyolarda da her zaman bizlere hitap eden şeyleri bulmak biraz zordur. Sadece duyma algımızı açtığımız ve başka bir duyumuzu kullanmadığımız için, zorlanırken kalitesi düşük programlar bizi çok fazla yoracak ve hatta uykumuzu getirecektir. Bu nedenle radyo programlarının kalitesine önem verilmesi gerekmektedir. Radyoculukta, seslendirme çok önemlidir. İnsanları programlarına çekmek isteyen profesyonel sunucu sayısı oldukça azdır. Radyo spikerlerine baktığımızda isimlerini sayabileceğimiz oldukça az spiker görmekteyiz. Bu demek oluyor ki, duyma duyumuza hitap eden spiker sayısı oldukça az. Bu durumdan radyo sahipleri ve yöneticileri de oldukça mustariptir. Radyolara kaliteli spiker bulamamaktan ve dinleyici sayısını arttıramamaktan şikayetçi olan radyo sahipleri, genelde hazır radyo paketleriyle radyo programı hazırlamaktadırlar. Genelde canlı yayınlar her zaman daha çok rağbet görse de, kaliteli spiker arayışında olan radyo kanalları, mecburen hazır radyo programlarına yönelirler. Spikerlerini bir şekilde ayarlayan radyo kanalları, özellikle haber sunumunda oldukça zorluk çekmektedirler. Radyo programı sunucusuyla radyo haber sunucuları genelde farklı eğitimleri almaktadırlar. Bu nedenle de farklı sunumların gerçekleşmesi gerektiğinden, radyo programı sunucuları radyo haberlerini sunamamaktadırlar. Radyo kanalları bu tür durumlarda, hazır radyo haber paketi/ paketleri almaktadırlar. Günlük olarak günün haberlerini içeren bu hazır paketler, araya reklam veya sunucu almadan seslendirme sanatçılarının eşliğinde hazırlanan haber sunusunu gerçekleştirmektedirler. Hazır radyo haber paketleri yalnızca haber içerikli de olmayabilir. Bazen haber paketlerinin içine reklam içerikleri de konulabilmektedir. Bu reklam içeriklerini radyonun da onaylaması gerekmektedir. Bu reklam içerikleri, haber arasında haber gibi sunulmakta ve bahsi geçen ürünün/hizmetin tanıtımı yapılmaktadır. Hazır radyo haber paketi/ paketlerinde de satın alınırken dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurların başında en önemli olanı, haber sunucusunun seslendirmeyi kaliteli yapmış olmasıdır. Kaliteli haber sunumunda ise haber spikerinin, vurgu ve tonlamalara uygun, 5N 1K kuralına uygun yerlerde duraklara yer vererek sunum yapması çok önemlidir. Böylece yalnızca işitsel zekasını devreye sokan dinleyici, haberin içeriğini daha iyi anlama fırsatı bulacaktır. Haber sunumu sırasında, ne, nerede, nasıl, niçin, ne zaman ve kim sorularının yanıtları, belli aralıklarla dinleyicilerin anlayabileceği akış hızında verilmelidir. Spiker, ne çok hızlı ne çok yavaş konuşmalıdır. Diksiyon kurallarını konuşmasına mutlaka aksettirmelidir. Aksi halde karşı taraf söyleneni anlamayacak ve haberin kalitesi düşecektir.

Radyo haber seslendirme konusunda genelde eksik kalmaktadırlar. Seçilen paketlerin sunum kalitesi, anlatım biçimiyle doğru orantılıdır. Seslendirme yapan kişinin bu işte yetenekli olması da işin kalitesi açısından değerlendirilecek unsurlardan birisidir. Radyo kanalı için Radyo haber paketleri ise genelde seslendirme, reklam ajanslarından satın alınmaktadır.